Kaganiec dla psa – do czego on służy?

Zdecydowana większość psów ma radosny, potulny charakter i jest bardzo przyjaźnie nastawiona do ludzi, dobrze dogaduje się z innymi psami lub zwierzętami. Jednak ze względu na różne okoliczności, niektóre psy muszą nosić kaganiec, aby zapobiec wyrządzeniu przez nie szkody lub ze względu na przepisy prawne. Wiele psów może zachowywać się niebezpiecznie lub być agresywnymi, nawet te, które zawsze zachowywały się spokojnie.

Jest to spowodowane różnymi przyczynami, jak również nieprzyjemnymi doświadczeniami, które prowadzą do niewłaściwej reakcji wśród innych możliwych czynników, które wyzwalają ich agresywność. Agresja nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto stosować kaganiec u psa, ponieważ kagańce są bardzo dobrym narzędziem, które służy wychowaniu psa, szkoleniu go i spowodowaniu, że będzie zachowywał się jak najlepiej.

Co to jest kaganiec?

Kaganiec to akcesorium, które zakłada się na pysk psa, aby uniemożliwić mu gryzienie. Umieszcza się go tak, aby obejmował cały pysk i uniemożliwiał otwieranie ust. Jest to jego najczęstsze zastosowanie, ale może być również używany, jak wspomniano, do celów szkoleniowych. Są psy, które bardzo często korzystają z tego typu akcesoriów podczas długich lub krótkich spacerów i innych sytuacji. Jest tak dlatego, że istnieje możliwość, że coś może się wydarzyć i lepiej jest zapobiegać ewentualnym niebezpieczeństwom, a sytuacje takie zdarzają się dosyć często, jak to miało przypadek, kiedy agresywny pies rzucił się na dziecko w Bełchatowie, o czym możesz przeczytać tutaj.

Zastosowanie kagańca w szkoleniu psa

Wielu opiekunów psów używa do szkolenia swoich psów bardzo przydatnych narzędzi lub akcesoriów, takich jak kaganiec. Kaganiec idealnie nadaje się do szkolenia psów, ponieważ jest to sposób na pokierowanie nimi, aby nauczyły się jakiegoś zachowania lub zrozumiały, kiedy robią coś niewłaściwego. Kaganiec jest uzupełnieniem szkolenia, jednak nie wszystkie kagańce do tego służą. Najczęściej stosowanym kagańcem do szkolenia psa jest tzw. kaganiec Haltie. Kaganiec ten różni się nieco tym, że pozwala psu na otwarcie pyska.

Kaganiec działa w celu zwrócenia uwagi psa, tak aby mógł on zrozumieć niewłaściwe lub negatywne zachowanie. Kiedy pies ma założony kaganiec i jest szkolony, samo pociągnięcie za kaganiec spowoduje, że pies spojrzy w dół na ziemię, dzięki czemu zwróci uwagę opiekuna.

Kaganiec powinien być wprowadzany stopniowo

Jeśli masz psa, który potrzebuje kagańca, ważne jest, aby robić to stopniowa. Bez względu na wiek i rasę psa, zawsze ważne jest, aby zrozumieć, że noszenie kagańca nie jest szkodliwe dla psa, ale ponieważ jest to coś nowego, może to być dla niego bardzo onieśmielające. Dzieje się tak niezależnie od celu, w jakim kaganiec jest używany.

Bardzo ważne jest, aby pies przystosował się stopniowo do noszenia kagańca, ponieważ na początku nie jest to dla niego łatwe, nawet jeśli jest to najlepsza rzecz dla niego i dla innych.

Poprzedni post Jak wyglądają jaja kleszcza?
Następny post Drożdżaki u psa – Malassezia sp.