Jak wyglądają jaja kleszcza?

Choć mit ten został już wielokrotnie obalony, zdjęcie przedstawiające „gniazdo kleszczy” z charakterystycznymi czarnymi jajkami nadal krąży po internecie i sieje postrach wśród właścicieli psów i kotów. Czym w rzeczywistości są te czarne jaja kleszczy, dlaczego nie należy ich niszczyć i jak naprawdę przebiega rozwój kleszcza? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym są czarne jaja kleszczy?

Popularne zdjęcie, które krąży po sieci podpisane jako gniazdo z jajami kleszczy, w rzeczywistości przedstawia nic innego jak żabi skrzek. Nieco wyschnięty, ze względu na znalezienie się poza wodą, jednak wciąż nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wystarczy spojrzeć na wielkość owych „jaj kleszczy”, by zauważyć, że są one wielkości dorosłego osobnika po długim żerowaniu. Z pewnością są więc dużo większe niż młodociane formy kleszczy. Gdyby z jaj wielkości żabiego skrzeku faktycznie wylęgały się kleszcze, w dorosłej formie musiałyby osiągać rozmiar piłki do siatkówki.

I choć nie trzeba być herpetologiem czy posiadać wykształcenia biologicznego, by wiedzieć, czym są czarne kulki zbite w galaretowatą masę, wiele osób wciąż daje się nabierać na fotografię opatrzoną przestrogą przed kleszczami. Niestety, bardzo często wraz ze zdjęciem pojawia się informacja, że takie „gniazdo kleszczy” należy jak najszybciej spalić. Takie działanie może mieć jednak tragiczne skutki.

Zniszczenie żabiego skrzeku jest nie tylko aktem wandalizmu, wymierzonym w kompletnie niewinne żaby, które, warto dodać, są w Polsce pod ochroną, zwłaszcza w okresie godowym. Warto pamiętać, że chcąc spalić cokolwiek na łące lub w lesie dopuszczamy się łamania prawa, a przy odrobinie pecha możemy doprowadzić do pożaru i prawdziwej katastrofy środowiskowej.

Jak wyglądają jaja kleszcza?

Skoro słynna fotografia jest zwykłym fake newsem, jak w rzeczywistości wyglądają prawdziwe jaja kleszczy? Są bardzo małe (larwy kleszcza nie mają nawet milimetra wielkości, a ich jaja są mniejsze nawet od ziarenka piasku) i brązowe. Ciężko je jednak zauważyć gołym okiem, zwłaszcza że zwykle są bardzo dobrze ukryte, w zacienionym, wilgotnym miejscu, zwykle na ziemi lub bardzo blisko gruntu. Nawet bardzo wprawny obserwator miałby więc problem, by znaleźć gniazdo z jajami kleszczy.

Po złożeniu jaj, samica odchodzi i pozostawia potomstwo same sobie. Następnie, w zależności od warunków atmosferycznych, po kilku lub kilkudziesięciu tygodniach z jaj wykluwają się młode larwy. Zwykle z kilku tysięcy jaj wykluwa się zaledwie kilkanaście procent pajęczaków.

piesek sam w domu Poprzedni post Jak dbać o psa gdy nie masz czasu?
Następny post Kaganiec dla psa – do czego on służy?