Jak dbać o higienę psa?

To, że nasz pies dostaje odpowiednią ilość i jakość karmy nie oznacza, że psi komfort jest odpowiedni. Higiena u psa jest największym filarem jego zdrowia. Utrzymany pies w prawidłowej higienie to jest mniejsze ryzyko chorób. Jak powinniśmy więc dbać o naszego pupila i na co zwrócić największą uwagę przy pielęgnacji? Jak powinny wyglądać wszelkie zabiegi kosmetyczne, które utrzymają naszego psa w czystości?

1. Sierść

Po pierwsze nie kąpmy psa zbyt często, częsta kąpiel prowadzi do przesuszenia skóry i sierści. Kąpiąc psa to jedynie w kosmetykach psich. Psie kosmetyki mają odpowiednie przystosowanie pH do ich skóry. Odpowiedni szampon ma za zadanie dbać o sierść i jej nie wysuszać. Częstsze mycie psa doprowadza do zmycia jego odporności, która znajduje się na sierści psa tzw. tłuszczowa warstwa, która chroni psa przed wilgocią i zimnem. Pamiętaj również aby po każdym spacerze sprawdzić czy na sierści psa nie ma kleszcza, która może prowadzić do boreliozy.

2. Zęby

Mycie zębów u psa może się wydawać dziwne ale tak również trzeba dbać o jego zęby o nieświeżość jamy ustnej. Kamień nazębny to jeden z najczęstszych problemów u psów i można temu zaradzić. Z kamieniem nazębnym możemy zniwelować za pomocą podawanie psu suchej karmy czy podawanie różnych przysmaków w ten sposób oczyszczamy zęby i jamę ustną. Więcej porad jeśli chodzi o pielęgnację zębów u psów znajdziemy pod adresem www.grzybicaskory.pl.

3. Uszy i oczy

Pamiętaj jeśli kąpiemy psa należy zwrócić uwagę na uszy powinny być suche. Uszy należy czyścić specjalnym preparatem do tego przystosowanym i polega to na skropleniu w ucho i masować i po kilku minutach należy patyczkiem ucho wyczyścić. Natomiast oczy należy przemywać mokrą chusteczką, jeśli występuje nadmierne łzawienie oczu u psów.

4. Pazury

To tak samo jak u ludzi pazury rosną i z reguły u psów one się zdzierają podczas chodzenia po asfalcie. Ale jeśli zauważysz, że pies zaczyna je gryźć to oznaka, że są za długie i wtedy należy je odciąć samemu możemy to wykonać lub udać się do lekarza weterynarii. Kolejnym problemem jest wrastanie się pazurów, które sprawiają psu ból, również należy się udać z tym do lekarza weterynarii.

Pamiętajmy opieka nad naszym pupilem to tak samo jak nad małym dzieckiem. Właściwa higiena u psa to nie tylko względy estetyczne ale i również zdrowotne. Pielęgnacja pomoże zapobiegać wszelkim chorobom takim jak borelioza przez nieproszonego gościa na skórze czy jak również grzybica, która może wystąpić o nieprawidłową pielęgnację pazurów ale również parodontoza przy niedbałej pielęgnacji zębów. Regularne dbanie o psa spowoduje, że pies będzie z pewnością zdrowy i szczęśliwy.

pies Poprzedni post Dlaczego pielęgnacja psa jest ważna?
Następny post Psi psycholog weterynarz – co warto wiedzieć w tym temacie?