Zwierzak w domu – o czym należy pamiętać

Twoje dziecko, alby Ty marzycie o zwierzaku w domu, który zapewni towarzystwo, rozrywkę i stanie się atrakcją w domu? Zastanawiasz się nad przygarnięciem zwierzaka, ale jeszcze nie masz sprecyzowanych oczekiwań? W tym artykule podpowiemy Ci o czym należy pamiętać, jeśli zdecydujemy się na zwierzaka w domu.

Wybór zwierzaka – nie taka prosta sprawa

Najczęściej wybieramy psy i koty, ze względu na ich wyjątkowe towarzystwo i lepszą interakcję z człowiekiem. Są to jednak zwierzęta wymagające większej uwagi człowieka i wiążą się z większym zaangażowaniem czasowym. Psy potrzebują regularnych spacerów, tresury, zabaw, karmienia o stałych godzinach i pilnowania wody w misce. Koty są bardziej samodzielne, stąd często jeżeli nie jesteśmy w stanie zorganizować logistyki, aby pozwolić sobie na psa, wybieramy koty.

Z hodowli czy z adopcji?

W schroniskach czeka na dom ogromna ilość wyczekujących zwierząt, którym możemy pomóc. Zwierzęta schroniskowe są niezwykle wdzięczne i oddane o czym szybko po adopcji możemy się przekonać. Każdy z tych zwierzaków kryje jednak w sobie swoją historię – zwykle niestety bardzo bolesną i smutną. Warto o tym pamiętać, bo być może trzeba będzie z adopciakiem przepracować traumy we współpracy z behawiorystą. Musimy również wybrać psa, któremu będziemy w stanie zapewnić dobry dom. Jeżeli dużo pracujesz to nie dla ciebie będzie na przykład pies z lękiem separacyjnym, który będzie potrzebował towarzystwa w domu.

Kupienie psa z hodowli nie jest niczym złym, byle była to uczciwa hodowla wydająca metrykę do rodowodu, a nie tzw. pseudohodowla, w której nie wiemy w jakich warunkach hodowane są psy. Często te warunki nie spełniają żadnych standardów, a powodują jedynie cierpienie zwierząt, które nastawione są jedynie na częsty rozród. W uznanych przez Polski Związek Kynologiczny hodowlach obowiązkowo przeprowadza się badania rodziców miotu pod kątem typowych dla rasy chorób. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko występowania chorób u szczeniaków. Możemy też liczyć na wsparcie hodowcy, który będzie służył nam radą w zakresie pielęgnacji czy wychowywania i karmienia psa.

Mały zwierzak – mniejsza odpowiedzialność?

Za każdego zwierzaka jesteśmy odpowiedzialni w takim samym stopniu, nieważne czy jest to gryzoń czy pies dużej rasy. Zwierzęta podobnie jak ludzie odczuwają emocje – cieszą się, smucą, cierpią. Mają swoje potrzeby tak intelektualne jak fizjologiczne. Zanim zdecydujemy się na konkretnego zwierzaka poczytajmy o nim – co lubi robić, co lubi jeść, jak spędza czas, czy jest aktywny w dzień czy w nocy. Im więcej się o nim dowiemy tym lepiej będziemy mogli odpowiedzieć na jego potrzeby.

Artykuł współtworzony wspólnie z TuZwierzaki.pl

Poprzedni post Jak nauczyć psa aby przychodził do nas na komendę „do mnie”?
Następny post Co warto wiedzieć o psiej ciąży?