
Gatunki Malassezia sp. występują jako komensale na powierzchni otłuszczonej skóry i uszach psów, kotów i innych zwierząt. Dlatego w niewielkich ilościach znajdziemy je w okolicach jamy ustnej, przewodach słuchowych czy w okolicach odbytu u zdrowych psów. Jednak w pewnych okolicznościach, ich liczba niebezpiecznie wzrasta, należy wtedy poszukać przyczyny pierwotnej.
Najczęściej są to:
- atopia,
- nadwrażliwość pokarmowa,
- alergia kontaktowa,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia w procesie keratynizacji naskórka,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- schorzenia metaboliczne,
- terapia sterydami lub inne choroby przewlekłe, powodujące upośledzenie odporności
- występowanie pasożytów zewnętrznych
- związane z innymi dolegliwościami np. świądem mikrouszkodzenia skóry
Czynnikiem predysponującym są także owłosione lub zwisające uszy, gdyż występuje tam wysoka wilgotność i nagromadzenia wosku w przewodzie słuchowym.
Malassezia pachydermatis ma największe znaczenie weterynaryjne i jest związane z zapaleniem ucha zewnętrznego i łojotokowym zapaleniem skóry u psów oraz z zapaleniem ucha i trądzikiem kotów.
Każda rasa jest podatna na zakażenia skóry wywołane przez drożdżaki Malassezia, jednak szczególnie predysponowane są rasy takie jak: basety, jamniki, cocker spaniele, shar-pei, pudle, buldogi i west highland white teriery oraz psy żyjące w grupach czy na zewnątrz.
Objawy:
- zaczerwienienie w okolicach: fałdów pachwinowych, pachowych, na części twarzowej czaszki, na brzuchu, między palcami.
- zaciemnienia, zliszajowacenia skóry (w przewlekłych postaciach choroby)
- słabe, wypadające włosy
- nadmierne rogowacenie tzw. słoniowa skóra
- w przypadku zainfekowanych pazurów wokół ich łożyska obserwowany jest brązowy nalot, a sam pazur może stać się kruchy i łamliwy
- połączone z otitis externa : żółta lub brązowa wydzielina woskowinowa, intensywny zapach, zaczerwienienie.
Każde niepokojące objawy, należy zgłosić lekarzowi medycyny weterynaryjnej, który na podstawie diagnozy okresli odpowiednie leczenie. Mieszkasz w Piekarach Śląskich? Sprawdź listę dostępnych weterynarzy na stronie piekaryinfo.pl, którzy mogą przyjąć chorego psiaka właśnie teraz.