Co powinieneś wiedzieć o cieczce?

Jeśli chcesz zaopiekować się psem, a twój wybór padł na suczkę to przynajmniej raz w roku czeka cię zmaganie z cieczką. Każdy właściciel samicy psa powinien być przygotowany na tę sytuację.

Czym jest cieczka?

Jest to psia menstruacja, którą można przyrównać do kobiecej, lecz występująca o wiele rzadziej. Podczas cieczki, samica pokazuje samcom, że jest gotowa do rozrodu. Przyciąga w ten sposób ewentualnych kandydatów do zapłodnienia.

Jak się objawia?

Bardzo często właściciele nie zauważają pierwszych oznak. Szczególnie jeśli pies spędza dużo czasu na zewnątrz. Ważne jest zatem, aby dokładnie przyglądać się swojemu zwierzęciu, szczególnie gdy zauważy się zmiany w zachowaniu. Do tych należy głównie nadmierne lizanie lub zmiana w apetycie. W dodatku pojawiają się czerwone plamy w okolicach miejsc intymnych suki. Następuje także powiększenie sromu.

Kiedy może się pojawić?

Nie ma na to jasnej odpowiedzi. Wszystko zależy od rasy psa. Im mniejsze, tym cieczka może pojawić się szybciej. Już w 6-8 miesiącu. Im pies większy, tym dojrzewanie przychodzi później. Okres ten waha się między rokiem a półtora.
Cieczka nie jest jednak częstym zjawiskiem. Pojawia się przynajmniej raz w roku, ale zwykle nie częściej niż dwa.

Jak długo trwa cieczka?

Wyróżnić można kilka cyklów, w których znajduje się samica. Każdy z nich trwa około przez tydzień. Dlatego więc średni czas trwania cieczki to 3 tygodnie. Stan ten może się jednak przedłużyć do 4 tygodni. Pamiętajmy, aby podczas cieczki mieć zawsze psa na oku. Ostatnio dochodzi do wielu ucieczek psów, a cieczka może być jednym z powodów. Ostatnio na terenie Legionowa (źródło elegionowo.pl), jeden z psów uciekł w nieprawdopodobnych okolicznościach, ale na szczęście się odnalazł i sytuacja zakończyła się pozytywnie.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim ciągła opieka i pilnowanie. Jeśli nie chcesz, żeby suczka brudziła podłogi, warto zakładać jej specjalne pieluszki. Pamiętaj jednak o częstej wymianie.

Okres cieczki u psa to trudne wyzwanie dla właściciela. Powinien być on świadomy konsekwencji jakie może przynieść ciąża jego pupila. Należy być uważnym podczas spacerów oraz poświęcić więcej czasu na obserwacje zwierzęcia. Nawet jeśli ma to zająć kilka tygodni.

Poprzedni post Drożdżaki u psa – Malassezia sp.
opieka-nad-psem Następny post Jak dbać o psa podczas okresu letniego?