Co warto wiedzieć o psiej ciąży?

Suczka może być w ciąży, jeśli podczas cieczki kopulowała z samcem i doszło do zapłodnienia. Czasami psia ciąża to efekt niedopilnowania psów, a niekiedy jest jak najbardziej wyczekiwana na przykład przez hodowców.

Ile trwa ciąża u psa?

Ciąża u psa trwa ok. 63 dni od dnia owulacji, jeśli nastąpiło zapłodnienie. Jednak przyjmuje się, że termin porodu może wydłużyć się nawet do 70 dni ze względu na to, że plemniki w drogach rodnych samicy mogą przeżyć nawet tydzień. Podczas trwania ciąży w ciele samicy stopniowo zachodzą zmiany na przykład powiększają się gruczoły mleczne, zwiększa się obrys brzucha, samiczka staje się apatyczna i więcej śpi.

Jak można sprawdzić czy suczka jest w ciąży?

Oprócz zmian, które widać gołym okiem, czyli większego brzuszka czy nabrzmiałych gruczołów mlecznych, można sprawdzić czy suczka jest w ciąży za pomocą USG. Właściciel powinien udać się do weterynarza ok. 3 do 4 tygodni po ewentualnym kryciu. Jeśli przykładowo jesteście z Jastrzębia Zdrój, to warto na stronie ejastrzebie.pl sprawdzić godziny pracy i lokalizację tamtejszych gabinetów weterynarzy. W tym czasie ampuły płodowe rozwiną się do wielkości około 15 mm i powinny być widoczne w obrazie ultrasonograficznym.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Niektóre rasy psów są tak zbudowane, że suczki nie potrafią samodzielnie urodzić. Powodem może być na przykład zbyt wąski kanał rodny w stosunku do wielkości czaszek płodów. Rasy predysponowane do cesarskiego cięcia to m.in. buldożki francuskie oraz chihuahua. Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi, że pies nie urodzi samodzielnie, to warto umówić się z weterynarzem na konkretny termin rozwiązania porodu chirurgicznie. Przed operacją mierzy się tętna płodów, aby dowiedzieć się czy można przeprowadzić już zabieg. Jeśli suczka rodzi samodzielnie to warto i tak po porodzie zawieźć ją do lekarza, aby sprawdził czy w drogach rodnych nie ma więcej szczeniaków, ani łożysk.

Oznaki psiego porodu

Przed rozwiązaniem suczka będzie podejmowała próby zrobienia gniazda, mogą pojawić się biegunka oraz wymioty. W ciągu dwunastu godzin przed porodem spada temperatura ciała zwierzęcia nawet o trzy stopnie. Z gruczołów mlecznych może zacząć wyciekać mleko. Suczka będzie niespokojna i spróbuje szukać ustronnego i cichego miejsca.

Poprzedni post Zwierzak w domu – o czym należy pamiętać
pies Następny post Dlaczego pielęgnacja psa jest ważna?