Wszyscy odpowiedzialni właściciele powinni zastanowić się nad tym, aby ich zwierzęta domowe zostały przymocowane w celu powstrzymania hodowli podwórkowej i niechcianych zwierząt domowych, które trafiają do schronisk.
Samice powinny być poddawane zabiegom chirurgicznym w wieku od pięciu do dziesięciu miesięcy. W przypadku psów płci męskiej zależy to od ich wielkości. Mniejsze rasy psów są wykastrowane w wieku około sześciu miesięcy, podczas gdy większe rasy powinny odczekać rok lub więcej, zanim będą się kwalifikowały do tego zabiegu.
Jak dbać o zdrowie psa? Porady
Trudno jest zdecydować się na sterylizację lub kastrację. Natomiast opieka nad wykastrowanym psem jest dość prosta:
- Musisz znaleźć spokojne, ciepłe miejsce, w którym Twój pupil może odzyskać siły po znieczuleniu, chyba że zostanie na noc w klinice weterynaryjnej.
- Monitoruj nacięcie i – co najważniejsze – upewnij się, że Twój pupil nie powoduje większych urazów poprzez ugryzienie, wylizanie lub zadrapanie rany. Innymi słowy, trzymaj rożek na sobie, nieważne jak głupio będzie wyglądał Twój pies. Ponadto, sprawdzaj obszar wokół nacięcia dwa razy dziennie pod kątem oznak infekcji.
- Nieodzowną częścią opieki nad psem po zabiegu jest ograniczenie przyjmowania pokarmów i wody, a także wszelkiej uciążliwej aktywności przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. Po tym okresie apetyt i zachowanie Twojego psa powrócą do normy.
- Nie ufaj wszystkiemu, co słyszysz. Zwierzęta domowe nie przytyją, ponieważ zostały nakłute lub wysterylizowane. Przytyją, jeśli nie zapewnisz im odpowiedniego jedzenia i ćwiczeń.